ROZHOVOR

 

DJ Hell: "Rád bych pracoval s lidmi, které nezajímá hudební byznys!"

Jedno je jisté! Německý DJ, producent a především majitel vyhlášené značky International Deejay Gigolo Records se má za čím ohlížet... Už 35 let propaguje techno a na jeho tvorbě i mixech je to zatraceně znát! Před svým pátečním setem v Roxy nám dal nahlédnout pod pokličku toho, jak to v Německu právě teď funguje, kdy byl jeho label nejslavnější, kdo ho aktuálně inspiruje, jaká je jeho nejoblíbenější studiová mašinka a poprosil i o podporu jednoho zajímavého počinu. Jednoduše zajímavý člověk se spoustou zásluh, který hodně přemýšlí... Hezké čtení!

 

Chytil jsem tě před začátkem tvého turné, které začíná v červnu, Helmute... Jak se cítíš před startem a čeho se v tvých mixech dočkáme?

Pro mě je to vlastně turné, které trvá už dlouhých 35 let, a rozhodně nekončí... Žijeme svůj techno život po celém světě, techno tu bylo v minulosti a teď je zase zpátky! Když jsem před pětatřiceti lety začal techno propagovat, bylo okamžitě poznat, že to je nadčasová muzika. Po 35 letech mé práce se v klubech objevují nové generace party people a ti často vůbec nemusí tušit, co dělám, nebo proč to dělám...

Druhou zastávkou tvého turné je Praha... Kromě ní budeš hrát u vás doma a také v pár dalších evropských městech. Jaké máš zkušenosti s českým publikem?

Mám spoustu vzpomínek na hraní u vás a pokaždé to stálo za to!

DJ Hell

Prostřednictvím tvého labelu International Deejay Gigolo Records, který funguje už přes 20 let, jsi vydal slušnou řádku vlastních alb, spoustu materiálu jiným umělcům a ten záběr máš opravdu široký! Kdy tahle vyhlášená značka zažívala to nejlepší období?

Rok 2000 byl pro Gigolo jednoznačně nejlepší! V tu dobu platil za největší novátorský label...

Co je pro tebe to hlavní kritérium při výběru dalších producentů pro Gigolo? Máš nějaké konkrétní nároky?

Inovátoři stále přichází. Někteří zůstanou, jiní ztratí zájem, a další třeba po čase podepíší kontrakt s většími labely. Takhle to prostě funguje...A jaký je tvůj názor na současnou elektronickou scénu v Německu? Zaregistroval jsi nějaké zásadní změny, nové postupy nebo nápady převážně u mladých DJs a producentů?

Berlín je mekkou elektronické hudby a Německo má stále velký vliv na to, jakým směrem se aktuálně elektronická muzika ubírá... 

Zaměřuješ se aktuálně na nějaký konkrétní subžánr elektroniky, nebo je zde někdo, s kým bys dal rád dohromady nové tracky, které následně vydáš?

Rád bych pracoval s lidmi, které nezajímá hudební byznys! Byl bych rád, kdyby hudbu u mě někam posouvali, využili svůj talent, hledali nové cesty a vkládali do skladeb kus sebe... 

DJ Hell

Pokud se nepletu, tvůj label aktuálně sídlí v Berlíně... Nenavštívil jsem moc undergroundových klubů, ale samozřejmě vím o místech, jako jsou Berghain, Villa Renate a další... Má smysl navštěvovat zrovna tahle turisty oblíbená místa, nebo bys mi dal spíše tip na pořádné špinavé doupě, kde to žije zase úplně jinak, a které bych rozhodně neměl při návštěvě Berlína vynechat? 

Pokud bych ti měl prozradit všechna tajemství o nočním životě v Berlíně, pak asi chápeš, že to úplně ztratí svoje kouzlo... Každopádně věř, že tam najdeš spoustu vynikajících míst, která rozhodně nepotřebují žádnou propagaci z toho důvodu, že jsou ty kluby jednoduše dobré samy o sobě. :) Víkend co víkend chtějí tisícovky turistů poznat typický berlínský noční život, ale nedaří se jim to. Nikdo přece nechce být na párty s tlupou cizinců, takže i proto ta pravá místa fungují spíše skrze šuškandu než na masivním promu... 

Máš za sebou i velké zkušenosti, co se týče módy... Rýsuje se v tomhle ohledu i něco do budoucna?

Móda pro mě pořád hrozně moc znamená a vlastně veškeré umění má velký vliv na mou tvorbu i mé další plány v tom, jakým směrem bych se rád v životě ubíral...Jsi aktuálně rezidentem nějakého klubu?

V tuto chvíli ne...

Pojďme mluvit trochu o produkci... Máš spoustu relasů zvláště pro módní show a dvě alba složená v New Yorku s velkými jmény. Pravděpodobně jsi zažil spoustu zlomů v kariéře ohledně dostupnosti v tvorbě hudby. Jak vzpomínáš na své začátky ve studiu a jak to vidíš dnes?

Na začátku jsem vůbec netušil, jaké potřebuju analogové vybavení k vytvoření dokonalého zvuku. Musel jsem třeba dlouho hledat ten pravý "software kopák", aby byl následně ten zvuk alespoň trochu odlišný. Dnes se nebráním ničemu a rád zkouším nové věci a postupy...

Vlastníš nějaký specifický hardware nebo nástroj, který pro svou tvorbu preferuješ?

Převážně používám Roland 909 a Roland 808, ale úplně ze všeho nejraději Roland 101. Právě teď rád pracuju s muzikanty, od kterých se učím, jak psát texty a skládat love songy...

DJ Hell

Vím že jsi kurátor, co se designu týče, pro plánované MOMEM, tedy "Museum of Modern Electronic Music"... Sám jsem přispěl a myslím si, že je to zásadní věc pro elektronickou hudbu. Můžeš mi o tomto projektu říct víc?

Máš recht! Peníze jsou to, co tu chybí. MOMEM potřebuje finanční podporu, aby se ten koncept rozjel tím správným směrem... Pokud tedy máte pár euro navíc, rozhodně tento počin podpořte!


Ptal se Miky Rizek v květnu 2019.

foto: archiv

Německý DJ a producent DJ Hell se znovu představí v České republice a to 7. června v klubu Roxy.

 
 
 
 

ČLÁNKY AUTORA

 
 
 
 
 
 
 
 

Partnerské linky: festivaly 2016